AMERIČKA nuklearna podmornica USS Scorpion potonula je 22. svibnja 1968. u Atlantiku, jugozapadno od Azora. Bila je to jedna od najvećih tragedija američke mornarice u Hladnom ratu i jedna od rijetkih nesreća u kojima je izgubljena nuklearna podmornica. Poginulo je svih 99 članova posade.
Scorpion je bio napadna podmornica klase Skipjack, brza, moderna i zamišljena za svijet u kojem se rat velikih sila sve više selio ispod površine mora. U vrijeme Hladnog rata podmornice nisu bile samo brodovi, nego plutajuće tajne. Pratile su sovjetske snage, prikupljale podatke i nosile oružje koje je simboliziralo novu eru ratovanja.
Vraćala se kući iz Mediterana
U veljači 1968. Scorpion je isplovio iz Norfolka u Virginiji na misiju u Sredozemlju. Posada je tijekom plovidbe posjetila nekoliko europskih luka, a zatim krenula natrag prema SAD-u. Zapovjednik je bio Francis A. Slattery, relativno mlad časnik koji je u trenutku tragedije imao 36 godina.
Podmornica se 21. svibnja javila radi rutinske komunikacije. To je bila njezina posljednja poznata poruka. Dan kasnije, 22. svibnja, Scorpion je nestao u dubinama Atlantika. Obitelji posade očekivale su povratak podmornice u Norfolk 27. svibnja, no ona se nikada nije pojavila. Tek tada je javnost doznala da nešto nije u redu.








